Hedensted 23.03.2019, udstilling 2

 

BIS

Dommer: Kersti Nilsson



1.
Boston Terrier
Hearts with Loves Feodora
Ejer: Pernille Møller Jensen,Flarupvej 5,7760 Hurup Thy

2.
Coton De Tulear
Garcon Glorieux vom Cotonfeeling
Ejer: Ole Lund,Tornerosevej 15,9700 Brønderslev

3.
Mops
Flash Of Joy Zoom-Zoom
Ejer: Ewa Ribbenblad,Sjöalt 376 ,Sverige

4.
Kromfohrländer
Believe vom Stindertal
Ejer: Bettina Riisborg, Kenneth Riisborg,Idyl Allé 24,6000 Kolding

BIMBIS

Dommer: Bo Lasthein



1.
Lhasa Apso
Six Stars Luxurious Parti
Ejer: Hanne Laursen,Fuglsangvej 3, Vinding,8654 Bryrup

2.
Malteser
White Exquisite Joyride
Ejer: Stina Lykkegaard, Anna Lykkegaard,Nørrehusvej 29, Frøslev,4660 Store Heddinge

3.
Chihuahua, Langhåret
Misty Meadows for your eyes only
Ejer: Maria Aulin,Björnbärsvägen 2 ,Sverige

4.
Griffon Belge
Brage
Ejer: Lene Østergaard Hansen,Grejsdalsvej 183,7100 Vejle

Avlsklasse

Dommer: Lotte Jørgensen



1.
Lhasa Apso
Six Stars Luxurious Parti
Ejer: Hanne Laursen,Fuglsangvej 3, Vinding,8654 Bryrup

2.
Shih Tzu
Percy Proud Lion from Audreys Parad
Ejer: Sannie Merete Petersen,Strandvejen 10 A,4671 Strøby

Opdrætsklasse

Dommer: Lotte Jørgensen



1.
Tibetansk Spaniel
Afair's
Ejer: Benny Vinding Sørensen,Stakrogevej 15, Kirkeby,7260 Sønder-Omme

2.
Shih Tzu
Sannie's
Ejer: Sannie Merete Petersen,Strandvejen 10 A,4671 Strøby

3.
Bichon Havanais
Frihedshåbs
Ejer: Vibeke Lisa Petersen,Frihedshåbsvej 6, Undløse,4340 Tølløse

Veteran

Dommer: Kerstin Nilsson



1.
Bichon Havanais
Nordic Lights Enjoy The Silence
Ejer: Wera Pløger Nielsen,Fortunavej 100,8960 Randers Sø

2.
Tibetansk Spaniel
Body Rocks Westlife
Ejer: Kirsten Pedersen, Marie-Louise Christensen,Møllegade 13, Nim,8740 Brædstrup

3.
Tibetansk Terrier
Kyang's Dku-Ba
Ejer: Linda Bowenius,Rosendalsvägen 30 B ,Sverige

4.
Bichon Frise
Hardy-Flap's Cyclone Eye
Ejer: Helena Lejnehed,Pilevägen 3 B ,Sverige

Junior

Dommer: Lotte Jørgensen



1.
Shih Tzu
Sannie's S-Anke Paradise Lo-La
Ejer: Jeanette Villiam,Strøby Bygade 60,4671 Strøby

2.
Mops
Zuma's Joyrider
Ejer: Annette Roesskov, Allan Roesskov,Storhøjvej 22, Egense Mark,5450 Otterup

3.
Bichon Frise
Kollas Lille Rise´N´Shine Hekla
Ejer: Kolbrun Ævarsdottir,Rådmandsvej 3,8500 Grenaa

4.

Löwchen
Bellemonde R2-D2
Ejer: Else Albrechtsen,Smedebakken 1, Tybjerglille,4160 Herlufmagle

Hvalp

Dommer: Bo Lasthein



1.
Pomeranian
Cato
Ejer: Anne Birgitte Schilling,Gl Spandet Vej 6,6760 Ribe

2.
Tibetansk Spaniel
Arnergaard's Be my love Bertha
Ejer: Anja Julie Arnergård,Remmerstrandvej 114,7620 Lemvig

3.
Lhasa Apso
Xisang´s Kimmie
Ejer: Hanne Laursen,Fuglsangvej 3, Vinding,8654 Bryrup

4.
Coton De Tulear
Clean-Coton Venzi is Happy
Ejer: Louise Maul,Fynsgade 66, 02. Th,7400 Herning

Baby / Hvalp

Dommer: Lotte Jørgensen



1.
Mops
Adeltands Greatest showman
Ejer: Catharina Christensen, Lis-Mona Christensen,Bygaden 14, Bovense,5800 Nyborg

2.
Lhasa Apso
Merriott's Lullabye Baby
Ejer: Johnnie Andersen, Gesa Engelkes,Lundensvej 12,9900 Frederikshavn

3.

Shih Tzu
Bella Figura?s Adm Von Schneider
Ejer: Natasja Hemmingsen, Lonnie Jakobsen,Grantofteparken 82,2750 Ballerup

4.
Chihuahua, Langhåret
My Pure Dreams Unique Temptation
Ejer: Lone Frausing Riff, ,

Juniorhandling

Dommer: Per Ahlehoff



1.
Naja Søgaard
Lhasa Apso

2.
Stine Roesskov
Mops

3.
Mathilde Bekker
Lhasa Apso

4.
Sille Rerenholt
Bichon Havanais

Barn og hund

Dommer: Per Ahlehoff



1.
Caroline West
Mops

2.

Andreas Petersen
Tibetansk Spaniel

3.
Ida Maj Lindholm
Lhasa Apso